Alexa Nasıl Sorgulanır ?

Alexa, Amazon şirketine ait web ölçümlemesi ve SEO toollarını içerisinde barındıran web sitesidir. Belirli kriterlere dayanarak internet sitelerini incelemesi sonucu oluşturduğu bir değere göre sıralamaktadır.


Alexa Kimler İçin Önemli?

Alexa bildiğimiz gibi oldukça çok tartışılan veri merkezlerinden birisi. Kimi webmaster için çok önemli olmasına karşılık, kimileri için de pek bir önem arz etmiyor. Fakat Alexa verilerine önem veren kişiler ya da kurumlar kimler ve neden Alexa verisine bu kadar çok önem veriyorlar; bu konuya bir açıklık getirmek ve buradan bazı çıkarımlar yapmak gerekiyor.

Alexa verileri adına söyleyeceğimiz bir şey varsa o da hit sıralaması olmadığı ve bir nevi kalite sıralaması anlamına geldiğidir. Çünkü hitiniz çok düşük olmasına rağmen, yüksek hitlere sahip olan forum sitelerinin dahi önüne geçebilirsiniz.

Burada önemli olan ziyaretçi bağımlılığı kavramıdır. Büyük forumların kemik okur kadrosu olmamasına karşılık, sizin çok az düşeyde de olsa bir okur kadronuz var ise ve bu kişilerin de Alexa sparky kullanmasını sağlayabilmiş iseniz; siz Alexa sıralaması adına birkaç adım öne geçmiş olursunuz. Peki Alexa nasıl çalışır.


Alexa Nasıl Sıralar?

 • Sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı
 • Hemen çıkma oranı
 • Sitede geçirilen süre
 • Toplam sayfa görüntüleme
 • Arama motorundaki kalitesi
 • Siteye gelen ziyaretçilerin hangi siteden geldikleri ve bunların kalitesi
 • Alexa backlink sayısı
 • Sitenin sahiplenilmesi
 • Olumlu yorumların sayısı ve oranı

Alexa Neden Önemlidir?

 • Reklam verenler için öncelikli aranan özelliktir
 • Sitenin ziyaretçi sayısı hakkında izlenim verir
 • Sitenin kalitesini belirler. Örneğin ben, hosting ve domain satış sitelerinin 500k alexadan fazla olması durumunda tercih etmiyorum.
 • SEO açısından etkendir.
 • Bir nevi rekabet analizidir

Alexa Sıralaması Nasıl Arttırılır?

 • Siteyi Alexa'da sahiplenin
 • Alexa'da oturum açılmış bir şekilde sitenizi sorgulayın
 • Sitede bir sayfada çok kalmak yerine farklı sayfaları gezin
 • Harici kaynak yerine tüm resim vs. gibi dosyaları kendi hostunuzda barındırın
 • Yazı içlerinde daha fazla resim kullanın
 • Sitede Alexa Widget kullanın
 • Alexa'ya link verin
 • Alexa sorgulama sayısını arttırın
 • İframe olarak site içeriğinizi başka sitede gösterin
 • Sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayın
 • Sitenizin sorgu sayısını arttırın. Bunun için imacros kullanabilirsiniz
 • Sitenize Alexa üyeliği ile 5 yıldızlı yorum yapın
 • Düzenli ziyaretçi akışı için sosyal imleme sitelerini kullanın
 • Hit canavarı, hit sihirbazı gibi siteler kullanılabilir
 • Ziyaretçilere Alexa toolbar kulanımı önerme
 • Resimler için SEO uygulamak

Alexa'da Yükselmek İle İlgili Sorular

 • Alexa.com’a Site Kaydetmenin SEO’ya Etkisi Nedir?

Öncelikle Alexa’ya sitesini kaydeden kişilerin asıl amacı Alexa değerlerini iyileştirmeye çalışmaktır. Alexa web sitelerinin sıralamasını tuttuğu için bir ölçüt olarak kullanılsa da, manipüle edilebilir olduğu için de çok güvenilir değildir. Bu sebeple de SEO açısından Alexa referans kabul edilmemektedir. Sitenizi doğrulatarak Alexa değerinizin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Alexa üzerinden alınacak link de site dışı anlamda mutlaka fayda sağlayacaktır. Ancak bunun gözle görülür bir fayda olduğunu söylemek yanlış olur. Zira alacağınız backlink sadece sitenizin indexlendiği size özel sayfa üzerinden gerçekleşmiş olacaktır. Ancak yine de Alexa gibi bir kaynaktan bu şekilde de olsa link almanızı öneririz.

 • Alexada Hızlı Yükselme Sorun Olur mu?

Alexa web sitelerinin trafiklerine göre derecelendirmesini yapan ve buna göre bir değer atayan değerleme sistemidir. Alexa değerlerinizin iyi yönde yükselmesi güzel bir durumu işaret eder. Ancak normal artışından daha fazla olduğunu düşünüyorsanız sitenize bir saldırı girişimi olabilir. Son dönemlerde sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kelimelerden ve hangi konulardan geldiğini analiz ediniz. Eğer sitenize saldırı almadığınızı düşünmüyorsanız Alexa değerlerini yükseltecek diğer olumlu yönler ise site içerisinde sürekli aktif yazı paylaşımı, Sosyal medyadaki geri dönüşler ve aldığınız kaliteli backlinkler doğrudan Alexa değerinin yükselmesine sebep olan nedenler diyebiliriz. Alexa değerleriniz ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar değerli olacaktır.

 • Alexa Verilerine Göre Türkiye'deki Top 500 Siteyi Görebilir miyim?

Alexa her ülkeye göre düzenli güncellenen bir liste hazırlamaktadır. Türkiye'deki Alexa verilerine göre top 500 listeyi bu linkten görüntüleyebilirsiniz. https://www.alexa.com/topsites/countries/TR

 • Haber Siteleri İçin Alexa'nın Önemi Nedir?

Dikkatlice baktığınızda haber sitelerinin Alexa sıralamalarının çok iyi durumda olduğunu görebilirsiniz. Bunun birkaç etkeni var mutlaka ki. Bu yazımızda bu noktalara değineceğiz ve ayrıca haber sitelerinin ekstra olarak yaptığı uygulamaları inceleme altına alacağız. Alexa İçin En Önemli Kavram, Ziyaretçi Bağımlılığı

Evet, Alexa için en temel özellik ziyaretçi bağımlılığı diyebiliriz. Haber siteleri çok fazla hit aldığı için Alexa sıralamasında üst sıralarda diye düşünecek olursanız bilin ki yanılıyorsunuz. Çünkü Alexa seviyesinin yüksek olmasındaki temel sebep haber sitelerinin ziyaretçi bağımlılığına sahip olmasıdır.

Bir haber meraklısı beğendiği bir haber sitesine yeni gelişmeleri öğrenmek adına her gün de girebilir, haftada birkaç kez de.. Fakat önemli olan aynı IP ağı üzerinden siteyi düzenli ve tekrar tekrar ziyaret etmektir. Yani sitenizi takip eden düzenli bir ziyaretçiye sahipseniz doğal olarak Alexa sıralamanız üst sıralara çıkacaktır. Bakınız hitgelsin.com

Fakat haber sitelerinin günlük olarak ziyaretçisi olan yüzbinlerce kişi Alexa adına aynı bilince sahip değil. Kimisi Alexa konusunda hiçbir şey bilmiyorken, kimisi Alexa konusunda bilgiye hakim olduğu halde Alexa toolbar kullanmıyor. Fakat site üzerinde yer alan Alexa widget bilinçsiz ziyaretçiden dahi verim almayı sağlıyor.

Peki Ama Haber Siteleri Başka Ne Yapıyor?

Haber sitelerinin özel kelimelere girerek hit alma gibi bir derdi olmadığı için sürekli prestij üzerine çalışmalar yapıyorlar. Bunu sağlayan etkenlerden birisi de Alexa sıralaması. Bu yüzden Alexa sıralamasını yüseltmek adına ziyaretçileri sitesine bağımlı kılmaya çalışıyor.

Ziyaretçiyi bağımlı kılmak için de "Resim Galerisi" etkenini kullanıyor. Bunu hem bilinçli ziyaretçiye yönelik yapıyor, hem de cinsellik faktörünü kullanabiliyor. Elbette ki adult siteler gibi materyallere ulaşmak gibi bir durum yok, fakat manken ve oyunculara yönelik özel galeriler ile ziyaretçiyi sitesinde uzun süre tutabiliyor. Ziyaretçinin sitede uzun süre kalması da bir nevi ziyaretçi bağımlılığı anlamına geliyor.

Bir diğeri ise günlük haberleri ve web geliştiricilerine yönelik program haberlerine dair bilgileri; görseller ile destekleyerek 10 parçaya ayırıyor ve bunu size görsel galeri olarak sunuyor.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Sitenize çektiğiniz ziyaretçiler mutlaka ki büyük haber siteleri kadar fazla olmayacaktır. Fakat sitenizin Trustrank değerini artırmak ve daha kaliteli bir siteye sahip olmak istiyorsanız, ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği zamanları yükseltmeye çalışmalısınız. Sitenizde fazladan geçirilmiş birkaç saniye dahi sizin için artı bir puan anlamına geliyor.

Yazılarınızı görsellerle destekleyebilir ve yazılarınıza görsel galeri seçeneği ile daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Unutmayın, bu index sayınızda da düzenli bir artışa sebep olacaktır.

 • Yeni Websitelerde Alexa Kaydı Yapılmalı mı?

Yeni açılan web siteleri için Alexa kaydı yapılması Alexa sıralaması için önemlidir. Eğer Alexa sıralamasına önem veriyorsanız veya Alexa üzerindeki veriler sizin için önemliyse buradan bir hesap açarak web sitenizi takip edebilirsiniz. Yeni açılan web sitelerinde Dünya sıralaması hemen oluşurken Ülke bazlı sıralama biraz daha geç ortaya çıkmaktadır. Alexa sıralamasında web sitesinin sahip olduğu backlinkler, kullanıcıların sitede geçirdikleri ortalama süre, sitenin aylık olarak almış olduğu trafik gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Ülke bazlı sıralamanızın görünmesi için bu kriterlere özel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Son dönemde Alexa üzerinde yapılan güncelleme çalışmaları sebebiyle bir çok web sitesinin Ülke bazlı sıralamasının kaybolduğu veya eski konumlarından çok daha geriye düştüklerini de belirtmekte fayda var.

 • Cache Eklentisi Alexa Değerlerini Etkiler Mi?

Öncelikle Cache ile ilgili ön bilgi verelim. W3 Total Cache eklentisi bir önbellek eklentisidir. Önbellek eklentisinde sitenin var olan tüm sayfaları tarayıcı halinde ve görsel halinde indekslenir. Sayfada yoğun olarak çalışan bir sayfa mevcutsa yada ziyaretçiler her sayfa değiştirdiğinde sorgular otomatik olarak yeniden çağrılıyor ise site doğal olarak yavaşlayacak, CPU oranları artacak ve site içi dolaşma hızı düşecektir.

Cache eklentisinde de sistem o sayfaları önbellekleyerek sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamaktır. Önbelleklenen sayfa daha hızlı açılacağından dolayı ziyaretçiler ve arama motorları site içerisinde daha rahat dolaşabileceklerdir.

Sorunuza gelecek olursak cache eklentisi Alexa değerlerinin yükselmesine sebep olur. Bir ziyaretçi yada kişi siteyi ne kadar dolaşırsa, ne kadar çok yeni veri gönderirse o kadar çok sıralamalarda düşüş olur. Cache sistemi de bu verileri minimuma düşürdüğü için değerlerde bir yükseliş olması gayet yüksektir ve etkiler.

 • Alexa Sıralaması Bir Süredir Neden Değişmiyor?

Öncelikle size Alexa’nın sadece bir sıralama aracı olduğunu belirtmeliyim. Internet ortamındaki olan tüm siteleri toplar ve belirli bir sıraya dahil eder. Yani sitenize herhangi bir faydası olmayacaktır, elbette zararı da olmaz. Alexa, aynı anda kolayca kandırılabilen bir araçtır. Örneğin her 30 saniyede bir sayfalarınıza yenilenme kodunu eklerseniz sıralamada ciddi bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Ancak ziyaretçi kaybedebileceğiniz için bu işlemi yapmanızı önermiyoruz.

Zaten sitenizin ziyaretleri arttıkça sıralamada yükseleceksiniz. Bunun için aktif olmanız gerekiyor, belirli aralıklarla yazılar eklemelisiniz. İnsanlar sitenize hemen girip çıkarsa, burada bir problem vardır. Yazılarınız kullanıcı odaklı ise zaten okunup paylaşılacaktır. Dolayısıyla siteniz ne kadar aktif olursa sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

 • Alexa'da ilerleme kaydetmeme rağmen sitedeki trafik artmıyor?

Alexa SEO veya Google verileriyle tam anlamıyla örtüşen bir işleyişe sahip değildir. Dolayısıyla sitenizin trafiğinin azalmasına, anahtar kelimelerinizde gerilemenize rağmen Alexa verilerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun sebebi, Alexa’nın ziyaretçi davranışlarına daha fazla önem veriyor olmasıdır. Bu sebeple önceden günde 100 ziyaretçi olup her biri sitede 1 er dakika kalıyorken, şu anda günde 50 ziyaretçi olup her ziyaretçi sitede 3 dakika vakit geçiriyorsa bu Alexa verilerinizi iyileştirecektir.

 • Neden Rakiplerime Göre Google'da Geride Alexa'da İlerideyim?

Alexa, sıkça manipüle edilebilen bir yapıdır. Sitenizi bir bilgisayarda bir kaç gün açık bıraktığınızda dahi Alexa sıralamalarınızın iyileştiğini görebilirsiniz. Bu denli manipüle edilebilen bir yapının dikkate alınmaması gerekir. Sadece bir fikir olması açısından baz alınan kriterlerden bir tanesi olabilir. Ancak tek başına önemli bir etken hiçbir zaman olmamalıdır.

Google’da sıralamalar Alexa sıralamalarına göre yapılmaz. Siteniz ziyaretçilere sunduğu faydalı ve güncel içerikler, sitenize gelen backlinklerin güncelliği, sitenize gelen backlinklerin kalitesi, site içi yapının SEO ya uyumlu olması gibi bir çok kriter bulunmaktadır.

Site içi SEO %65, site dışı SEO çalışmaları ise %35 oranında etki göstermektedir. Eğer sadece site içi çalışmalar yapıyorsanız ve rakipleriniz hem site içi hem site dışı çalışmalar yapıyorsa siz rakiplerinizden %35 oranda eksik çalışmalar yapıyorsunuz demektir. Eğer sitenize uygulanmış cezai bir işlem yoksa site dışı çalışmalar yaptığınızda eğer site içi yapınız da SEO ya uyumluysa rakiplerinizle sıralamalarda rekabet edebilirsiniz.

Eğer Web Sitenizin Ziyaretçi Trafiği Düşükse ve Alexa sıralamasında istediğiniz yere gelemiyorsanız bizden hizmet alarak 1 ay gibi kısa bir sürede istediğiniz sıra aralığına gelmenizi sağlarız.

Alexa Trafik Paketlerini incelemeniz yeterli..
Tüm Trafik Paketleri için tıklayın

Alexa Sırasında Yükselme Nasıl Yapılıyor ?

Alexa Trafik Sistemi ile Web Siteniz ortalama 30 günde sıralamaya girmektedir.

 • - Trafik kaynağı %100 Türkiye'dir.
 • - Başka yerlerden trafik alıp yönlendirme hizmeti DEĞİLDİR.
 • - Hizmet alan web sitelerinin Hosting kaynaklarında (Trafik, Cpu Load vs.) herhangi bir limit aşımı ya da yoğunluk OLMAZ.
 • - Web sitesi ister yeni, ister eski olsun aynı sürede sıralamada yer alır.
 • - Bu güne kadar hizmet alan hiç bir web sitesi zarar görmemiştir.
 • - Hizmet alan hiçbir site arama motorlarından banlanmamıştır.
 • - Ödeme yöntemi aylık olarak yapılmaktadır.
 • - 3 Aylık ya da daha fazla ödemelerde indirim uygulanmaktadır.
 • - Ödeme Eft yada Havale ile yapılabilmektedir.
 • - Ödeme yapıldığı sürece, seçilen paket kapsamında Alexa sırasında kalmaya devam edecektir.
 • - Bu sistemin %100 garantili çalıştığının kanıtı; Web sitemizin Alexa sıralamasına bakabilirsiniz.

Gizlilik Politikası

Hizmet alan web sitelerine ait bilgiler hiç bir şekilde paylaşılmamaktadır!

 • - Hizmet alan web sitelerinin bilgileri hiçbir şekilde 3. şahıslarla paylaşılmamaktadır.
 • - Referans için kendi web sitelerimizin Alexa sıralamasına bakabilirsiniz.
Whatsapp Destek Hattı